Kız Kulesi Efsanesi Nedir?
10 Temmuz 2024

Kız Kulesi Efsanesi Nedir?

Kız Kulesi, İstanbul'un Bizans döneminden beri varlığını sürdüren ve Üsküdar'ın sembolü haline gelen tarihi bir yapıdır. Bu kule, Salacak kıyılarının biraz açığında, Karadeniz ve Marmara Denizi arasındaki küçük bir adacık üzerinde inşa edilmiştir. Kız Kulesi'nin tam olarak ne zaman ve hangi amaçla yapıldığı bilinmemekle birlikte, M.Ö. 30'lu yıllardan günümüze kadar Bizans, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Kız Kulesi ile ilgili en bilinen efsane, Bizans İmparatoru'nun kızını koruma çabasına dayanır. Efsaneye göre, bir kahin imparatora kızının bir yılan sokması sonucu öleceğini söyler. İmparator, kızını bu kehanetten korumak amacıyla bugünkü Kız Kulesi'ni inşa ettirir ve kızını buraya yerleştirir. Yıllar sonra, kız ağır bir hastalığa yakalanır ve iyileşir. İyileşmesinin ardından bir sepet içinde kızına üzüm gönderilir. Ancak, üzüm sepetine gizlice bir yılan girmiştir. Kız üzüm yerken yılan tarafından ısırılır ve kehanet gerçekleşir. Bu efsane, kaderden kaçmanın mümkün olmadığını vurgulayan bir hikaye olarak kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

Kulenin Tarihi ve Kullanım Amaçları

Kız Kulesi, yapıldığı ilk günden bugüne kadar Marmara Denizi'nden geçen gemilere yol gösterici bir deniz feneri olarak kullanılmıştır. Bizans döneminde bir anıt mezar olarak da kullanılan bu kule, daha sonraki dönemlerde gümrük kapısı olarak hizmet vermiştir. Bizans İmparatorluğu döneminde, kuleye çeşitli ekler yapılmış ve boğazdan geçen gemiler burada kontrol edilmiştir.

Osmanlı Dönemi

İstanbul'un fethiyle birlikte Kız Kulesi Osmanlı Devleti'nin kontrolüne geçmiş ve farklı amaçlarla kullanılmıştır. 1453'ten Osmanlı Devleti'nin sonlanmasına kadar Kız Kulesi, gösteri platformu, savunma noktası, hastane ve karantina bölgesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Ayrıca, kuleyi çevreleyen bazı askeri yapılar da stratejik konumu nedeniyle savunma amacıyla kullanılmıştır.

Cumhuriyet Dönemi ve Günümüz

Cumhuriyet döneminde uzun bir süre sönük kalan Kız Kulesi, 2000 yılında restore edilerek lüks bir restoran haline getirilmiştir. Bugün gördüğümüz yapının büyük bir kısmı Fatih döneminden kalmadır. Restorasyon, kulenin bugünkü amacına uygun hale getirilmesi için yapılmış dekorasyon ve iç mimari yeniliklerdir. Günümüzde Kız Kulesi, hizmet ve turizm sektörlerine yönelik bir yapı olarak kullanılmaktadır. Kuleye ulaşım, Salacak ve Ortaköy'den küçük teknelerle sağlanmaktadır.

Kız Kulesi'nin Önemi

Kız Kulesi, farklı dönemlerde farklı isimlerle anılmış olsa da bugün Kız Kulesi ismiyle özdeşleşmiştir. Üsküdar'ın sembolü haline gelen bu yapı, geçmişteki efsaneleri ve tarihi işlevleriyle bugünkü görevini başarıyla sürdürmektedir. Tüm ihtişamıyla geleceğe doğru bakmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

sıla

11 Nisan 2024 Perşembe

çok ama çok gzl bir site çk ii bilgiler wermişiniz saolun emeği geçen herkese tşk.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sıla hanım, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz! Beğenmenize çok sevindik. Sizlere faydalı olabilmek bizim için önemli. Her zaman bekleriz!

2. Cevap
cevap

Admin

Sıla Hanım, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz! Beğenmenize çok sevindik. Her zaman en iyi bilgileri sunmak için çalışıyoruz. Tekrar görüşmek dileğiyle!

3. Cevap
cevap

Ebru

Merhaba, Sıla Hanım. Öncelikle makale için yaptığın güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Makalenin içeriğini oluşturan Kız Kulesi efsanesi, Bizans döneminden beri varlığını koruyan ve Üsküdarın sembolü haline gelmiş olan bir kulenin efsanesidir. Kız kulesinin efsanesi, bir Bizans imparatorunun kızını korumaya çalışmasına dayanmaktadır ve gizemli bir hikayedir. Okumanızı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kız Kulesi Efsanesi Nedir?

Kız Kulesi Efsanesi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi Nasıl Yapıldı?

Kız Kulesi Nasıl Yapıldı?

Kız Kulesi ile ilgili Şiirler

Kız Kulesi ile ilgili Şiirler

Bakü Kız Kulesi Tarihi ve Özellikleri

Bakü Kız Kulesi Tarihi ve Özellikleri

İstanbul Kız Kulesi Tarihi ver Özellikleri

İstanbul Kız Kulesi Tarihi ver Özellikleri