kizkulesi.gen.tr
Kız Kulesi

Kız Kulesi Hikayesi

Kız Kulesi Tarihçesi

Kız Kulesi İle ilgili Resimler

Kız Kulesi Nasıl Giderim ?

Kız Kulesi Efsanesi

Kız Kulesi İle ilgili Şiirler

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarKız Kulesi Tarihçesi

Kız kulesi İstanbul boğazının girişinde ada şeklinde kule olarak inşa edilmiş bir yapıdır.Oldukça etkileyici bir hikayesi olduğundan bir çok kişi tarafından ziyaret akınlarına uğramaktadır.İstanbul’un en iyi temsil eden yapıt olarak görünen bu kule eskiden deniz feneri , gözetleme kulesi olarak kullanılmış.İstanbul’un gizemli mekanlarından birisi olan kız kulesinin oldukça etkileyici bir hikayesi olmasının yanı sıra , aşıkların ve turistlerin en çok ziyaret ettikleri yapı olarak bilinmektedir.Kız kulesiyle ilgili olarak söylenen bir çok hikaye olduğundan en doğru bilinen hikayesi olarak sizinle paylaşacağım.

Osmanlı zamanlarında bölge kralının kızı için söylenen bir söz neticesinde 18 yaşına geldiğinde yılan tarafından sokularak öleceği olmuştur.Bu sözü duyan kral denizin ortasına bir kule yaptırarak kızını burada yaşaması için ikna etmiştir.Zaman geçtikten sonra kuleye gelen bir meyve sepeti içerisinden çıkan yılan kralın kızını sokarak öldürür.Kral kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya müzesinin giriş kapısının üzerine yerleştirir.Ziyaretçiler tarafından görülen 2 adet delik olması , o zamanlar içerisinde yılanın , prensesi rahat bırakmadığı görülmektedir.

Kız Kulesi Tarihçesi

Adeta kaderden kaçılmayacağını kanıtlarcasına bir hikaye olduğu fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu tartışılır bir hikayedir.Günümüzde kız kulesini ziyarete giden insanlar için özel olarak hazırlanmış kafeler ve restaurantlar bulunmaktadır.İstanbul ziyaretiniz esnasında mutlaka buraya gitmenizi tavsiye ederim.

Kız kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan,İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında,Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.

Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir.MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule,Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur.

Bugün görülen kulenin temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih devri yapısıdır. Kulenin etrafındaki sahanlık geniş kaplanmıştır. Üstündeki madalyon halindeki bir mermer levhada, kuleye şimdiki şeklini veren Sultan II. Mahmut’un, Hattat Rasim’in kaleminden çıkmış 1832 tarihli bir tuğrası vardır. Kulenin Eminönü tarafı daha genişçe olup burada bir de sarnıç vardır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.

Çok eski tarihi geçmişi olan Kız Kulesi, bir zamanlar, Boğazdan geçen gemilerden vergi alınmak maksadı ile kullanılmıştır. Kule ile Avrupa Yakası boyunca büyük bir zincir çekilmiş ve gemilerin Anadolu Yakası ile Kız Kulesi arasından geçişine(o zamanlar gemi boyutları küçük olduğu için geçebilmekteydi) izin verilmiştir. Bir süre sonra Kule, zinciri taşıyamamış ve Avrupa Yakasına doğru yıkılmıştır. Kuleden suyun içine bakıldığında yıkıntıları görülmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 28.11.2013 05:20:37

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

8 Yorum Yapılmış "Kız Kulesi Tarihçesi"furkan
04.05.2014
bibliyografik künyesi nerededir

sudenaz elif alanlar
19.04.2014
çok teşekkür ederim inşallah iyi not alırım

MUSTAFA
07.04.2014
LAN NE GÜZELİ ÇOK UZUN BN DERSİMİ YAPACAM COK UZUN DİE BİDAHA KISALTMAMA GEREK AKLIO

Elif Sümeyye Gül
27.02.2014
çok güzel tabikide meyveyi getiren kişi söylüyor kızını öldüğünü mustafa

ezgi
16.02.2014
çok güzel ama öğretmenimin iyi noy vermesi

mustafa
21.01.2014
çok güzel ama hikayede krala kızını yılanın öldüreceğini kim söylüyor?

Taylan
05.01.2014
Teşekkür ederim inşallah ödevimden iyi not alırım

dilara
26.12.2013
valla çok güzle bir tarihçeymiş etkilendim

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kız Kulesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2014